Золотые россыпи

"Человек делается мудрым не силою, а часто читая."                                                                                            

"Человек есть то, чем может быть, но он не все то, чем может быть"

"Если у человека нет цели, то жизнь его, - не что иное, как продолжительная смерть."

                                                                                Д. Бруно.

четверг, 23 декабря 2010 г.

Фізика та техніка в Україні

   Міст Патона в Києві (http://photo.unian.net/ukr/themes/1661/?fp=240)


Інститут електрозварювання ім. Є. О. Патона ПАН України (Київ)
  
 Практично кожного дня ми стикаємося з яви­щем дугового розряду або його наслідками. Це і маленькі «сонця», які палають у руках робіт­ників на будмайданчиках, і звичайні петлі, при­варені до дверей у вашій оселі. Саме завдяки зварюванню фізичне явище «луговий розряд» набуло такого поширення. Безперечний світовий авторитет України в цій галузі забезпе­чили роботи вчених Інституту електрозварювання ім. Є. О. Патона.
У багатьох місцях пострадянських країн розташовані монументи з танком Т-34 кра­щим танком Другої світової війни. Таке визнання танк отримав багато в чому завдяки новітній на той час технології зварювання броні, яку розробив засновник та перший ди­ректор інституту академік Євген Оскарович Патон.
На фото відомий суцільнозварний міст Патона у Києві. Цей міст Американське зва­рювальне товариство визнало видатною зварною конструкцією XX ст.
Президент НАНУ академік Борис Євгенович Патон, який зараз очолює інститут, гідно продовжив справу свого батька. Під його керівництвом розроблені не тільки «звичайні» засоби зварювання для промисловості новітні технології застосовуються в космосі й на­віть для зварювання живих тканин. (Ф.Я.Божинова, фізика 9кл)

суббота, 11 декабря 2010 г.

Фізика та техніка в Україні

           фото http://scifiart.narod.ru/Holiday/3.htm

   Сергій павлович Корольов (1907-1966) - всесвітньо відомий вчений і крнструктор, творець стратегічної космічної зброї середньої та міжконтинентальної дальності в Радянському Союзі, засновник практичної космонавтики.
   Саме за допомогою ракет, що були створені під керівництвом С.П. Корольова, у 1957 р. був запущений перший штучний супутник Землі; вдалося сфотографувати зворотній бік Місяця;
у 1961 р. здійснив політ у космос перший космонавт нашої планети Юрій Олексійович Гагарін.
   На створених Корольовим космічних кораблях "Восток" відбувся перший політ жінки у космос, уперше був здійснений вихід людини у відкритий космос.
   Багато ідей ученого було реалізовано вже після його смерті. Так технічні рішення, що були втілені в космічному кораблі "Союз", заклали підвалини для створення орбітальних станцій.
   За наукові заслуги у 1958 р. С.П.Корольов був обраний дійсним членом Академії наук СРСР, йому двічі було присвоєно звання Героя соціалістичної праці.
   На честь С.П. Корольова названо вулиці в багатьох містах колишнього Радянського Союзу, зокрема в Київі, Москві. Ім'я видатного вченого було присвоєно двом науково-дослідним суднам, високогірному піку на Памірі, перевалу на Тянь-Шані.
   З Україною були тісно пов'язані молоді роки Сергія Павловича. Він народився в Житомирі, навчався в Київському політехнічному інстітуті, свої перші розробки літальних апаратів - планерів - випробував у Криму, поблизу Коктебеля. (Ф.Я.Божинова, фізика 8 кл.)
 

Фізика та техніка в Україні

           фото  http://www.emc.komi.com/03/01/038.htm
         Михайло Петрович Авенаріус (1835-1895) закінчив Пітербурзький університет, протягом 1865-1891 рр. працював у Кіївському університеті; член-кореспондент Петербурзької Академії наук. Учений був організатором і керівником київської школи фізиків-експериментаторів - першої фізичної школи в Україні.
        Наукові праці М.П.Авенаріуса стосуються термоелектроніки та молекулярної фізики. Вчений запропонував й обгрантував одну з основних формул, яка описує явище термоелектрики (закон Авеніріуса).
       У галузі молекулярної фізики вчений вивчав рідкий стан і пару речовин в умовах змінення темпереатур і тисків. Протягом 1873-1877 рр. саме в київській лабораторії Авенаріус разом зі своїми учнями одержав кількісні характеристики цих процесів, які увійшли до фізичних довідників того часу та завдяки високої точності проведених вимірювань довгий час лишалися незмінними. (Ф.Я.Божинова, фізика 8клас)

воскресенье, 5 декабря 2010 г.

Фізика та техніка в Україні

                                                    [ Фото universitates.univer.kharkov.ua]

   Видатний український вчений-астроном Микола Павлович Барабашов (1894-1971) майже все своє життя (за винятком періоду Великої Вітчизняної війни) мешкав У Харькові. Світову відомість йому принесли дослідження Марса та Венери. Зокрема, М.П.Барабашов відкрив так звані "полярні шапки" на Марсі, виявив кристали льоду в атмосфері Венери.
   Крім того, вчений зробив величезний внесок у дослідження Місяця. Ще за довго до перших космічних польотів до нього, М.П. Барабашов висунув гіпотезу про склад гірських порід на Місяці. Після досліджень, здійснених за допоиогою роботів-місяцеходів, гіпотеза науковця була блискуче підтверджена. Крім вивчення складу поверхні Місяця вчений створив атлас зворотнього боку цього супутника Землі. (Ф.Я.Божинова, фізика 8 кл.)

пятница, 5 ноября 2010 г.

Фізика та техніка в Україні

                                                        Фото vivovoco.ibmh.msk.su
    Видатний фізик Леонід Ісаакович Мандельштам (1879—1944) народився в Могильові. Незабаром сім'я переїхала до Одеси, де Ман­дельштам навчався в гімназії. Згодом він закінчив фізико-математичний факультет Новоросійського університету.

    Л. І. Мандельштам вивчав поширення електромагнітних хвиль, перш за все — видимого світла. Він виявив цілий ряд ефектів, деякі нині носять його ім'я (комбінаційне розсіювання світла, ефект Мандельштама—Бриллюена тощо).
Величезною є роль Л. І. Мандельштама в підготуванні нових по­колінь фізиків.В
ін був одним із організаторів Політехнічного інститу­ту в Одесі. Серед його учнів — видатні фізики І. Є. Тамм, М. Д. Папалексі, 
М. О. Леонтович, Г. С. Ландсберг та інші.

понедельник, 1 ноября 2010 г.

Фізика та техніка в Укрвїні

                                                            фото - http://worldvb.narod.ru/2/tamm.htm

Видатний фізик Ігор Євгенович Тамм (18951971) починав свою наукову діяльність у Кримському університеті та в Одеському політехнічному інституті.
Найбільш відоме досягнення академіка І. Є. Тамма теоретичне роз'яснення так званого ефекту Черенкова.
Ефект Черенкова це слабке блакитне світіння, що його видає напівпрозоре середовище, коли крізь нього проходить радіаційне випромінювання. Теорія Тамма лежить в основі роботи детекторів швидких заряджених частинок (черенковських лічильників). За ці дослідження І. Є. Тамм отримав у 1958 році Нобелівську премію з фізики (спільно з І. М. Франком і П. О. Черенковим). [фізика 7 під ред. Ф.Я.Божинової]